100. výročí První světové války – Válka času

Velká válka, tak se jí říkalo a někde ještě říká i dnes. Konflikt, který nepřežilo na 10 miliónů vojáků a další milióny civilistů. Bojovalo se na zemi, na moři i ve vzduchu. Většinou si První světovou válku spojujeme se zákopy, kulomety, letadly a útočným plynem.

Zákopová válka však měla ještě jeden fenomén a tím byl ČAS.

ZBOROV PŘED BITVOU

»... Přiblížila se kritická minuta...« — líčí s pohnutím Mamontov ve své velitelské zprávě počátek útoku — ». Je bez pěti minut devět. Zvoním telefonem na Čečka. Jeho odpověď je klidná: Všecko je připraveno! Zkontrolovali jsme hodinky... Zastavit nebo změnit plán útoku není v lidských silách ... Buď vůle Boží!

Vteřinová ručička jako by se najednou zastavila ... Devět hodin a jedna minuta...

Takto líčí v roce 1917 poslední okamžiky před útokem v památné bitvě u Zborova vzpomínka jednoho z legionářů.

Žádná z předchozích válek nebyla tak přesně a komplexně řízena podle časového rozvrhu. Představte si část fronty o délce několika desítek kilometrů a nepřítele zakopaného jen kousek od vás. Pokud chcete provést rozhodující průlom, musíte zaútočit v celé linii a v jeden okamžik.

Nervózní muži stojí v bahně zákopu. Důstojník hledí na hodinky a v ústech má píšťalku. Tato scéna se pak i tisíckrát opakuje po celé délce fronty, kde se chystá útok. Konečně utichla dělostřelecká příprava. Hodinky tikají a velká ručička se pohne. Rozezvučí se stovky a tisíce píšťalek a desítky tisíc mladých mužů s křikem vyráží ze zákopu.

Hodinky se od té doby stávají neodmyslitelnou součástí výstroje každého důstojníka. Čas se totiž stává zbraní, která může rozhodovat celé bitvy.

V roce 1914 měla valná většina důstojníků tehdy módní kapesní hodinky, ale již o rok později se rozmáhá nová „móda“ hodinek náramkových.

Vysvětlení je více než jednoduché. Zkuste si v zákopu před útokem lovit v kapsičce hodinky a současně svírat v ruce pušku. Z náramkových hodinek se stala doslova mánie. Někteří vojáci si ve volných chvílích dokonce vyráběli improvizované náramky a osazovali je kapesními hodinkami.

Evropské a americké firmy okamžitě zareagovali. Konkurence byla velká, a to samozřejmě vedlo k celé řadě inovací. Jednou z největších byly luminiscenční ciferníky, protože celá řada operací se odehrávala v časných ranních až nočních hodinách. Ciferníky se však příliš neosvědčily, protože se stávaly snadným cílem pro odstřelovače.

Nakonec tedy symbolem důstojníka představovaly náramkové hodinky se svítícími ručičkami.


Náramkové hodinky se také staly významným projevem uznání. Kromě standardních vyznamenání za bojové úspěchy a hrdinství se hodinky používají jako poděkování za prokázané služby pro pluk nebo konkrétního velitele.

V případě našich hodinek, které jsou vyráběny dle vojenských standardů, zase jejich nositel vyjadřuje úctu všem hrdinům bojujícím za svou vlast v První světové válce.

Děkujeme všem za obranu naší svobody, vlasti, života a zdraví....

Technický popis hodinek: 

Značka:           H3TACTICAL
Výrobce:         ITS TIME LTD
Zadavatel:       S-E Holdings Limited 
Distributor:     EVIVA s.r.o.
Pouzdro:         Nerez ocel
Sklo:                 Safírové
Řemínek:        Kožený
Strojek:            Ronda
Osvětlení:       H3-GTLS "světelný zdroj plynného tritia"
Vodotěsnost: 100M (10 ATM)
SWISS MADE 

Bližší informace na: 

https://www.facebook.com/h3tactical

www.h3tactical.cz¨

Představení značky H3TACTICAL:

Znaky jakosti H3TACTICAL hodinek mluví samy za sebe! Hodinky H3TACTICAL jsou vyrobeny ve Švýcarsku a používají vysoce kvalitní materiály, safírové nebo minerální sklo K1 a Švýcarské strojky Ronda nebo ETA.

H3TACTICAL Vám nabízí, záruku 2 roky na hodiny a 10ti-letou záruku na osvětlení H3 GTLS.

Hodinky jsou vybaveny s H3 GTLS osvětlením (plynovým tritiem). Jde o trvalé, samočinné osvětlení vyrobené ve Švýcarsku. Tyto hodinky jsou čitelnější ve tmě než ostatní hodiny.

H3TACTICAL nevyžadují žádné externí zdroje světla a žádné tlačítko pro osvětlení vyžadující energii baterie. H3TACTICAL hodinky září 100krát jasněji než ostatní hodinky s osvětlením.

Tyto vlastnosti učinily hodinky H3TACTICAL populární u speciálních jednotek. Rostoucí počet jednotlivců oceňující výhody těchto hodinek, jej ale přenesli do běžného života i když byly původně postaveny pro vojenské účely.

H3TACTICAL hodinky jsou robustní a jsou navrženy tak, aby splňovaly náročné každodenní požadavky.